szerszam-az eletunk

Mire használható egy sarokcsiszoló?

2019.06.24

Sokak által csak "flexnek" emlegetett gép igazán sokoldalú eszköz, hiszen számtalan tartozéka révén, szinte bármely iparág igényeinek megfelelően használhatja.

Ideális szerszám a különféle vágási, csiszolási, tisztítási, polírozási és rozsdátlanítási munkákhoz.

Kiválóan alkalmas kő, vagy fém felület elsimításához.
A sarokcsiszolóval vághatunk fémet, követ, betont és kerámiacsempéket is, ezért fémiparban, faiparban és építőiparban is előszeretettel használják.

A sarokcsiszoló kiválasztásánál is a bőség zavarával küszködhetünk, de bizonyos csoportosításokat alkalmazva áttekinthetőbbé válik a kínálat.

A tárcsacsere sose volt még ilyen könnyű!

A tárcsacsere alapesetben a legegyszerűbb gépeknél is két (tartozékként adott) speciális célszerszámot igényel. Egyikkel elfordulás ellen rögzítjük a hajtótengelyt, a másikkal a tárcsarögzítő anyát lehet meghúzni.

Olyan gépeknél melyek hajtóműházán egy nyomógombot látunk, csak az utóbbi szerszámra van szükség, mert a nyomógombbal a hajtóműtengely rögzíthető.

A korszerűbb gépeknél pedig már egyetlen szerszámra sincs szükség, mert a rögzítő gomb benyomása után, a tárcsarögzítő anyát elég kézzel meghúzni.
DE! van egy világújdonság a piacon mely 2019-ben jelent meg.
Ezt az innovációt, a Bosch fejlesztette ki.

Hogy miről is van szó? 

X-lock rendszer

Az X-LOCK egy új, 2 részes felfogatási rendszer a sarokcsiszoló-tartozékok egyetlen kattintással történő cseréjéhez.

A tárcsák egyszerű cseréje a könnyen elveszthető alkatrészek vagy további eszközök nélkül elvégezhető - akár 5-ször gyorsabban, mint a hagyományos rögzítési megoldásoknál.

Nincs zavaró anya a sarokcsiszoló használatakor. Síkfelület csiszolása a felület karcolása nélkül.
Csiszolók és tartozékok gazdag kínálatát nyújtja a különféle feladatokhoz.
Szinte mindegyik X-LOCK tartozék kompatibilis a normál sarokcsiszolókkal. A több, mint 130 tartozékkal bármilyen munka elvégezhető.
Az adott irányú tartozékok, mint például a gyémánttárcsák nem helyezhetők fel rossz irányban az innovatív X-LOCK rendszernek köszönhetően.
A tartozék biztos rögzítését jól hallható kattanás jelzi - ezt követően nyugodtan megkezdheti a szerszám használatát. Ellenőrzés nem szükséges.

Új X-lock rendszerű gépek>>

BOSCH GWX 19-125 S SAROKCSISZOLÓ

BOSCH GWX 13-125 S SAROKCSISZOLÓ

BOSCH GWX 14-125 SAROKCSISZOLÓ

BOSCH GWX 17-125 S SAROKCSISZOLÓ

Hogyan válasszunk sarokcsiszolót?

Méret szerint:

Méret szempontjából a kb. 150 mm tárcsaátmérőig terjedő gépek az úgynevezett egykezes, míg az e fölöttiek a kétkezes sarokcsiszolók.

A név mindent megmagyaráz, a két csoport között kb. 2-3 szoros teljesítménykülönbség is van.
Csiszolók, gyémánttárcsák és vágókorongok 115, 125, 150, 180 és 230 mm-es méretben kaphatóak a piacon.

115-ös méretű sarokcsiszolók>>

125-ös méretű sarokcsiszolók>>
230-as méretű sarokcsiszolók>>
150-es méretű sarokcsiszolók>>
180-as méretű sarokcsiszolók>>

Teljesítmény és fordulatszám szerint:

Ahhoz, hogy a sarokcsiszolóval megfelelően tudjunk dolgozni, elegendő teljesítménnyel kell rendelkeznie.

Különböző tevékenységek más-más motorteljesítményt igényelnek. Hozzávetőlegesen az alábbi feladatokhoz szerint sorba rendeztük, hogy könnyen tudj választani a célodnak megfelelően.

Csiszoláshoz: 1.000 watt >>
Vékonyabb anyagok átvágásához: 1.500 watt >>
Vastagabb anyagok átvágásához: 2.500 watt>>

A megfelelő sarokcsiszoló keresésénél ügyelni kell a megadott üresjárati fordulatszámra is, ugyanis ez adja meg a sarokcsiszoló maximálisan leadott teljesítményét.

  • Nagy üresjárati fordulatszám nagy-teljesítményű motorra,
    Alacsonyabb fordulatszám szerényebb meghajtásra utal.

Felhasználási igény szerint:

Fordulatszám-szabályzó, szénkefementes, fordulatszámtartó, és túlterhelés-érzékelő elektronikával ellátott gépeket is vásárolhatunk. Minden csak attól függ, hogy mire szeretnénk használni.



Vegyük sorban az igényeket!

Fordulatszám szabályzó: 

ha igazán kényes felületet szeretnénk csiszolni, mely hamar felmelegszik, mint pl: festett felületek, vagy műanyagok, akkor biztosan jó szolgálatot tesz a fordulatszám szabályzó rendszer.
Ezzel ugyanis könnyedén beállítható a megfelelő érték és az anyag sérülésmentesen a kívánt eredményre csiszolható.

Túlmelegedés elleni védelem:

Folyamatos igénybevétel esetén kimondottan előnyös, ha a gép automatikusan ügyel arra, hogy ne melegedjen túl. Túlterhelés-érzékelőt építenek be a készülékbe, akkor az még a veszélyes túlmelegedési határérték előtt önműködően kikapcsolja a gépet és a motor visszahűtése után helyezhető üzembe. Ha nincsen beépítve és erre nem figyelünk oda, akár le is égethetjük a motort, ami nem szerencsés. 

Egyes típusoknál még túlterhelés-kijelzőt is találunk, mely villogó, majd folyamatosan világító jelzőfénnyel figyelmeztet.

Szénkefe mentes gépek:

Korábbi technológia, de még máig használják a szénkefével rendelkező gépeket.
Előnye, hogy a szénkefét viszonylag olcsón ki lehet cserélni, de gyorsan kopó alkatrésznek számít, és ha nem vagyunk hozzáértőek, akár szervizt is igényelhet a csere.
"Azokon a gépeken ahol a burkolaton külön kis fedőlap vagy csavaros kefesapka takarja a keféket, a csere aránylag könnyen elvégezhető, míg ha ilyeneket nem találunk, akkor a motorburkolat teljes eltávolítása szükséges."

https://ezermester.hu/cikk-2250/Sarokcsiszolok

A manapság már elterjedt szénkefe mentes gépek előnye, hogy nincsen kopó alkatrész, ezért a gépek élettartama hosszabb. Azonban, ha mégis meghibásodik, sok esetben az elektronika adja fel a szolgálatot.


Akkus vagy elektromos gépet válasszak?

Itt azt kell figyelembe venni, hogy hol szeretnénk használni a sarokcsiszolónkat.

Építkezéshez van rá szükségünk, ahol vágnunk, csiszolnunk kell, de az áram nem biztosított, vagy éppen a tetőn állsz?

Akkor bizony érdemes befektetni egy akkus gépbe.
Jó hír, hogy már szinte minden márkánál találunk akkumulátoros sarokcsiszolót. Az azonos teljesítményű akkumulátorok és töltők több géppel kompatibilisek saját márkán belül.
Ez lehetőséget ad arra is, hogy egyetlen akku és töltő megvásárlásával több száz különböző gépet üzemeltessünk, valamint kedvezőbben tudunk egy akkumulátor nélküli géphez hozzájutni.


Vegyük figyelembe azonban, hogy egy akkus gép teljesítménye soha nem fogja elérni egy elektromos gép teljesítményét.


Akkus sarokcsiszoló gépek >>
Elektromos sarokcsiszoló gépek >>

Profi vagy iparos (barkács) kategóriára van szükségünk?


Az ismert nagy gyártók, mint a Makita, Bosch mindegyike gyárt profi és iparos célú készülékeket, amiket (az áron kívül) megjelenési formában, vagy akár színben is megkülönböztet.

A különbség egyértelmű, a gyár mindkét változathoz adja a nevét, de a konstrukciók kialakításánál figyelembe vették az intenzív profi és az alkalmankénti barkács igénybevétel különbségeit.

Barkács kategória:

"A kifejezetten ritkán, alkalmanként otthon barkácsolók gépei ezek, és ilyen értelemben létük jogossága és praktikussága tagadhatatlan.

Akinek azért van szüksége sarokcsiszolóra, hogy évi pár alkalommal rövid alkalmi munkáknál ne a kézifűrészt vegye elő, hanem a sarokcsiszolót, akkor annak valóban szükségtelen több tízezer forintot rááldozni.

Precizitást és tartósságot viszont a márkás gépektől már jogosan várhatunk el a pénzünkért "

https://ezermester.hu/cikk-2250/Sarokcsiszolok

Veszélyek!

A nagy sebességgel forgó tárcsa és a kiáramló forró hulladék anyag, komoly sérüléseket okozhat, ezért ilyen munkánál különösen indokolt védőkesztyű, és főleg védőszemüveg viselése.

Ne felejtsük el, hogy a védőburkolatot sem dísznek adják a csomag mellé. A megfelelő helyzetbe állítva mindig használni kell, és új tárcsa felszerelése után kb. 30 mp-es járatási próba is ajánlatos lehet, ha még nem használt gépet helyeztünk üzembe.
Amennyiben minden felsorolt szempontot figyelembe veszel, akkor már könnyedén választhatsz a kínálatunkból.

Makita sarokcsiszolók>>
Bosch sarokcsiszolók>>
Metabo sarokcsiszolók>>
Hikoki sarokcsiszolók>>

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el